- ROLETY
Rolety zewnętrzne
W dobie budownictwa ze znaczącą liczbą przeszkleń w bryle konstrukcji architektonicznej, rolety zewnętrzne są istotnym elementem dodatkowego wyposażenia domu oferującym szereg wymiernych korzyści. Do najważniejszych z nich należą:
Ochrona przed wahaniami temperatur
Niejednokrotnie już wykazywano, że wyposażenie okien w rolety może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia bezwładności termicznej pomieszczenia. W zimie, warstwa powietrza pozostająca między szybą a pancerzem opuszczonej rolety (tzw. poduszka powietrzna) działa jak izolator i zapewnia wymiernie lepszą ochronę przed stratami ciepła. To wpływa znacząco na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem - oszczędności mogą sięgać nawet do 40%. Latem, opuszczanie rolet na oknach w pomieszczeniach o wysokiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się tych pomieszczeń. To w efekcie rozwiązuje kwestię ich chłodzenia do komfortowego poziomu termperatur, co również przekłada się na realne oszczędności.
Izolacja akustyczna
W przypadku budynków zlokalizowanych w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak dworce, ulice przelotowe, lotniska itd. ochrona przed hałasem nabiera coraz większego znaczenia. Prawidłowo zamontowana roleta zewnętrzna po opuszczeniu może obniżyć poziom docierających do wnętrza dźwięków nawet o kilkanaście decybeli.
Ochrona prywatności
Rolety zewnętrzne pozwalają skutecznie zabezpieczyć się przed niepożądanymi spojrzeniami osób postronnych. To rozwiązanie gwarantujące wyraźne wyodrębnienie strefy prywatności i odcięcie się od świata zewnętrznego.
1- Rolety nakładane
Rolety nakładane to rodzaj rolet przeznaczonych dla budynków nowobudowanych oraz tych remontowanych, w których planowana jest wymiana okien.
Rolety nakładane oparte są na bazie skrzyni roletowej wykonanej z PVC, nakładanej na ramę okna i jako zestaw montowanej we wnęce okiennej. Dostęp serwisowy do wnętrza skrzynki zapewnia ruchoma klapa rewizyjna, usytuowana zawsze od wewnątrz pomieszczenia.
Po zamontowaniu we wnęce okiennej przednia (zewnętrzna) ściana skrzynki rolety zostaje zwykle ocieplona warstwą izolacyjną oraz otynkowana zgodnie ze standardem wykończenia elewacji. Ścianka skrzynki widoczna od wewnątrz pomieszczenia jest izolowana wkładem termicznym znajdującym się w jej środku na całej szerokości skrzynki.
Pancerz rolety jest widoczny od zewnątrz zawsze częścią wypukłą, z charakterystycznymi rowkami biegnącymi na całej szerokości.
Wszystkie odmiany rolet nakładanych pozostających w ofercie aluplast posiadają standardowy profil montażowy wykonany z PVC oraz, w przypadku rolet szerokich, profil stalowy, zapewniający solidne połączenie rolety z każdą ramą systemów okiennych aluplast, jak również innych producentów systemów okiennych
RNS - ROLETY NAKŁADANE STANDARD
RNK - ROLETY NAKŁADANE KOMFORT
RNR - ROLETY NAKŁADANE ROUND-LINE
2 - Rolety adaptacyjne
Rolety adaptacyjne to rodzaj rolet przeznaczony głównie do budynków, w których okna zostały już zamontowane lub gdzie zastosowanie innych systemów roletowych (np. nakładanych) jest z określonych względów niepożądane. Odmianę rolet adaptacyjnych komfort (RAK) stosuje się także do nowo budowanych domów oraz takich remontowanych, w których odbywa się wymiana okien.
Rolety adaptacyjne oparte są na bazie skrzynki roletowej wykonanej z aluminium, zakładanej na aluminiowe prowadnice, przymocowane najczęściej do muru lub do ramy okiennej. Dostęp serwisowy do wnętrza skrzynki zapewnia ruchoma klapa rewizyjna, usytuowana zawsze na zewnątrz pomieszczenia. Skrzynka rolety nie jest izolowana wkładem termicznym i jest niewidoczna od wewnątrz pomieszczenia.
Pancerz rolety jest widoczny od zewnątrz częścią wklęsłą odwrotnie jak w roletach nakładanych (wyjątek stanowi odmiana RAS z wersją montażu odwróconego do wnęki).
RAS - ROLETY ADAPTACYJNE STANDARD
RAK - ROLETY ADAPTACYJNE KOMFORT
RAR - ROLETY ADAPTACYJNE ROUND-LINE
Rodzaje napędów
Aby zapewnić jak najlepszy komfort użytkowania naszych rolet oraz ich bezproblemową obsługę, w systemach rolet zewnętrznych aluplast istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju napędów, tak manualnych jak i elektrycznych.
• Napędy ręczne:
- zwijacz paska lub linki (nadtynkowy, podtynkowy, półwpuszczany)
- zwijacz paska lub linki z przekładnią korbową
- koło nawojowe z przekładnią planetarną
- przekładnia korbowa z drążkiem korby (stałym, rozłącznym, odsadzonym)
• Napędy sprężynowe
• Napędy elektryczne podstawowe sterowane przewodowo
• Napędy elektryczne z wbudowanym odbiornikiem radiowym sterowane za pomocą nadajnika radiowego w formie:
- przełącznika naściennego klawiszowego
- pilota jednokanałowego
- pilota pięciokanałowego
- przełącznika naściennego z zegarem ( centrala sterująca )
• Napędy elektryczne przeciążeniowe wykrywające przeszkody i oblodzenie
• Napędy elektryczne z awaryjnym otwieraniem ręcznym w przypadku braku prądu